Adam Yates ziet luxeprobleem bij UAE Emirates XRG: “Anderen staan altijd klaar om je plek in te nemen”
Video Adam Yates zette in de schaduw van Tadej Pogacar de afgelopen jaren de stap naar de absolute wereldtop onder de klimmers, maar voor hij de Sloveen aan een vierde Tourzege probeert te helpen, mag hij zelf enkele keren voor eigen kansen koersen. Daarmee begint de 32-jarige Brit al deze week in de Tour of Oman, en later zal hij hetzelfde mogen doen in de Giro. “Ik word stilaan ouder, maar wil me nog altijd volledig geven”, zegt hij voor de camera van WielerFlits.
Het is voor zijn eerste wedstrijd in Oman dat we een ontspannen Yates aantreffen. “Het is de tweede keer op rij dat ik mijn seizoen hier start. Vorig jaar was het een beetje anders dan anders, met de overstromingen. Maar het was leuk om mijn seizoen zo vroeg te starten. Ik ben hier wel terug met een reden, het is een mooie wedstrijd voor mij. De ritten zelf zijn vaak vlak en niet zo lastig, of toch als er geen wind is. Maar de finales zijn meestal heel explosief met steile hellingen. Ik geniet er wel van, en blijkbaar ben ik er goed in.”
Zowel je ploeg als jijzelf hebben daarmee afgelopen jaar een hoge standaard neergezet. Hoe gaan jullie dat herhalen in 2025?
“We zijn alweer goed aan het jaar begonnen, alleszins. We hadden al een paar overwinningen. De ploeg zit opnieuw op een hoog niveau, dus dat belooft. Wat mezelf betreft, wordt het ’tricky’ om alles te herhalen. Ik was vorig jaar al aan het vliegen in de UAE Tour, terwijl ik voor dit seizoen met een andere opbouw zit. Ik moet mijn pijlen nog niet te vroeg verschieten en energie over houden voor de zomer.”
Soms lijkt het alsof renners alleen maar beter worden bij de ploeg, dat geldt ook voor jou. Wat is het geheim?
“Als je ziet dat iedereen zo hard werkt, dat doet iets met je. Iedereen gaat zelfs op training zoeken naar de limieten en die echt proberen af te tasten. Dan voel je jezelf best ‘silly’ als je dat zelf niet zou doen. Kijk naar het trainingskamp in Benidorm, waar we in december waren samengekomen. Daar zetten de renners echt al een standaard op een hoog niveau. Als iedereen zo hard pusht, ga je dat zelf ook doen.”

Soms mag Yates voor eigen kansen gaan – foto: Cor Vos
Wordt het dan steeds lastiger om nog kansen voor jezelf af te dwingen?
“In een ploeg als UAE Emirates-XRG moet je altijd een beetje het leiderschap delen met anderen. Maar dat is ook een groot deel van het succes. Iedereen ‘pusht’ elkaar en wil de beste zijn of worden. Je moet een beetje je territorium verdedigen. Als je zelf niet op niveau bent, zijn er meteen twee of drie renners die klaar zijn om je plekje in te nemen. Het is een competitieve omgeving, maar je haalt wel het beste uit jezelf. De ploeg heeft dat al bewezen en ze hebben er vorig jaar toch veel overwinningen mee behaald. Dat is toch mooi?”
Nou ja, het lijkt me vooral heel moeilijk om constant te moeten opboksen tegen ploeggenoten.
“Ik denk dat het wel moeilijk kan zijn voor renners die niet hard willen werken en niet willen ‘pushen’ om de beste te zijn, ja. Ik word stilaan ouder, maar ik ben nog altijd klaar om die uitdaging aan te gaan en me voor honderd procent te geven. Voor mij is dat niet zo moeilijk.”
Waar liggen je persoonlijke doelen dan voor het volgende seizoen?
“Ik ga naar de Giro d’Italia, dat is een groot doel voor mij persoonlijk. Daarna ga ik weer naar de Tour de France met Tadej (Pogacar, red.) in juli om hem daar opnieuw aan de overwinning te helpen. Het gaat een lange tijd duren vooraleer ik goed moet zijn, maar vanaf dan wordt het wel één lange piekperiode in de zomer. Dat is waarom ik meer relaxed ben op dit moment.”
In de Giro ga je het dan wel tegen je broer Simon moeten opnemen, die daar de kopman van Visma | Lease a Bike wordt.
“Hij wordt een groot rivaal, ja (lacht). We kennen elkaar heel goed en ik praat nog altijd elke dag met hem. Ik weet niet hoe de verhoudingen gaan zijn, maar ik kan stellen dat mijn doel is om daar te winnen. Het is niet gemakkelijk, zeker geen ‘walk in the park’. Er zullen nog veel meer rivalen zijn, en dan zal ik moeten leven met het resultaat.”

Yates begint altijd sterk aan het seizoen – foto: Cor Vos
De transfer die hij heeft gemaakt, doet me wat denken aan jouw move in 2023. De veilige omgeving verlaten om – deels – te gaan knechten in één van de beste ploegen ter wereld. Hoe kijk jij naar die stap?
“Hij zei zelf dat Visma | Lease a Bike een goede verandering voor hem is. Als je je hele carrière in één ploeg spendeert, wordt het best lastig om je motivatie en focus te blijven vinden, denk ik. Zeker als je jaar na jaar hetzelfde doet. Verandering is niet altijd goed, maar soms moet je dat gewoon doen om vooruitgang te boeken en jezelf te blijven uitdagen. Dat zal goed voor hem zijn.”
Dat zeg je uit eigen ervaring?
“Ja, maar ik wist dat al voor ik hier kwam. Ik was al eens veranderd van Mitchelton-Scott naar INEOS Grenadiers. Maar het is zo: zelfs als persoon ontwikkel je jezelf op die manier. Het gaat zelfs niet alleen over de wedstrijden of dingen die je meemaakt op de fiets. Ook over levenservaring opdoen en jezelf openstellen voor bepaalde situaties. Pas op, het is nooit gemakkelijk om van omgeving te veranderen. Maar het kan wel noodzakelijk zijn.”
Na de Giro moet je de knop weer omdraaien om te knechten voor Tadej Pogacar. Hoe is jullie samenwerking het afgelopen jaar nog geëvolueerd?
“Eigenlijk hebben we van het begin een goede band samen gehad. In het eerste jaar dat ik bij de ploeg kwam, heb ik niet zo veel met hem samen gereden. Maar de laatste twee jaar is dat grondig veranderd. We doen altijd goede wedstrijden als we samen rijden. We winnen natuurlijk niet altijd, maar hij wint wel héél veel. Dat maakt het heel vanzelfsprekend om voor hem te werken, als je veel wint en zo’n leider hebt.”
Geeft dat werk je ook genoeg voldoening?
“Zeker. Als je in je leider gelooft, kan je vol achter hem staan, gefocust zijn en zorgen dat hij wint. Het is niet simpel. Hij vraagt altijd meer, om langer en harder te pushen. Heel zwaar, hoor (lacht). Maar als hij op het einde wint, is dat het allemaal waard geweest.”

Om te reageren moet je ingelogd zijn.