Aike Visbeek weet waarom resultaten Biniam Girmay uitblijven: “Maar in Ronde staat rekening open”
Foto: CyclingMedia
zondag 6 april 2025 om 12:27

Aike Visbeek weet waarom resultaten Biniam Girmay uitblijven: “Maar in Ronde staat rekening open”

Interview Hoe pak je de Ronde van Vlaanderen aan als je niet UAE Emirates-XRG, Alpecin-Deceuninck of Visma | Lease a Bike heet? Veel ploegen leken zich in de voorbije wedstrijden snel bij de suprematie van de grootmachten neer te leggen, maar volgens Aike Visbeek, Head of Performance bij Intermarché-Wanty, is het juist belangrijk om altijd te blijven koersen. Ook wanneer de grote namen al zijn weggereden, zoals Mathieu van der Poel, Mads Pedersen en het Visma | Lease a Bike-trio deden in de afgelopen drie kasseiklassiekers. Al is de Nederlander ook realistisch.

Visbeek en zijn mannen kunnen vooralsnog niet de gewenste resultaten voorleggen in de klassiekers. Biniam Girmay en Laurenz Rex mochten allebei wel tevreden zijn met een verre top 10 in Gent-Wevelgem, maar dat is volgens de performance manager lang niet alles wat erin zit. “We rijden op zich wel best goede koersen. Hier en daar zie ik schoonheidsfoutjes, soms moeten we ook beter positioneren. Maar de resultaten geven niet weer hoe goed we zijn op dit moment.”

“In Dwars door Vlaanderen zag je duidelijk dat de beste mannen (het trio van Visma | Lease a Bike met Neilson Powless, red.) waren weggereden, maar in de tweede groep lag het volgens mij allemaal heel dicht bij elkaar. Dan is het meer tactisch en ben je in het voordeel als je meer pionnen hebt om mee te spelen. Het probleem was dat Bini en Pedersen niet het verschil konden maken op de hellingen. Want als je daar met vijf à zes goede mannen wegrijdt en daarna goed ronddraait, dan krijg je misschien toch nog een spannende wedstrijd.”

Hebben sommige ploegen het te snel opgegeven in de voorbije koersen?
“Dat is in ieder geval het gevoel waar wij mee zitten. Ik ga niet zeggen dat wij onze stempel heel erg op de koersen hebben gedrukt, maar wij hebben in Dwars door Vlaanderen wel hebben twee mannen op kop van de achtervolgende groep gezet om onze kopmannen nog dichterbij te brengen. We kwamen zo nog terug op negen seconden, maar dan werd er getwijfeld in de groep. Met het juiste momentum, was het misschien wel nog gelukt.”

Bini heeft echt nog geprobeerd om een reactie te forceren en wordt daar helaas niet met een uitslag voor beloond, maar dan zie je renners in de top 10 die op kousenvoeten zijn mee geschoven en in het tactische spel ietsje meer geluk hebben gehad. Dat is een beetje frustrerend, zeker als het bij ons dan net niet de goede kant op valt. Maar het is ook aan onszelf om dat af te dwingen.”

De ploeg tijdens Dwars door Vlaanderen – foto: Cor Vos

Dus juist omdat jullie op hogere resultaten mikken, blijven de topuitslagen uit?
“We weten ook wel dat als je Mathieu van der Poel, Tadej Pogacar of Mads Pedersen aan de start hebt, je niet zomaar voor de overwinning mee rijdt. Je bent vooral bezig met een realistisch doel te stellen. In eerste instantie kijken we naar top 5 of het podium, maar je moet altijd zo hoog mogelijk proberen te mikken. Ik vind dat we vooral naar onszelf moeten kijken, en niet te veel naar de rest.”

Zouden meer ploegen zo moeten denken?
“Ik denk dat ze dat wel willen doen, maar bij veel grote ploegen zijn op dit moment niet al hun beste renners topfit. Dat was bij ons trouwens ook niet het geval. Kijk naar Milaan-San Remo, waar ik met opzet klimmers Kobe Goossens en Georg Zimmermann wilde opstellen, zodat ze met het peloton de Cipressa zouden overleven. Zij werden allebei ziek, en ik moest hen vervangen door twee klassieke types. Wij hebben onze mannen na de Cipressa meteen naar voren gedirigeerd om op die drie geweldenaren te achtervolgen voor Bini, maar dat was pas vijf kilometer later. Toen was het verschil al een minuut, wat echt te veel was.”

“In ieder geval, en dat zag je ook deze week, als alle ploegen hun beste renners topfit zijn, dan heb je nog twee of drie ploegen meer die mee kunnen draaien. Dan kijk ik naar teams als Red Bull-BORA-hansgrohe, EF Education-EasyPost of INEOS Grenadiers. Allemaal ploegen die echt in staat zijn om iets moois te doen, maar als die één of twee extra schakels dan ontbreken, maakt dat een groot verschil. Dat was in mijn ogen het probleem. Aan de andere kant heb je ook de extreme klasse van de toppers voorin natuurlijk.”

Jullie blijven dus geloven in meer dan een ereplaats?
“We mogen vooral niet vergeten dat we onze grootste successen hebben gehaald in de koersen waarin we niet de grote favoriet waren. In de Gent-Wevelgem die Bini won, waren Wout van Aert en Christophe Laporte de gedoodverfde favorieten. Toen hebben we ook gewoon onze kans genomen. Hetzelfde met de groene trui. Wie had daarvoor Bini als eerste in gedachten? Toen is het ons ook gelukt, en zo staan we er ook in. We weten dat er altijd kansen kunnen komen, en dan moet je toch klaar zijn. Als er niet te veel tegenslag mee gemoeid is, hebben we het niveau om mee te koersen. Ik geloof dat we iets moois kunnen tonen.”

Hoe goed is Girmay in orde? – foto: Cor Vos

Hoe zit het met de fitheid van jullie leider Biniam Girmay?
“Hij zit echt dicht tegen zijn topvorm aan. In Dwars door Vlaanderen is dat er niet helemaal uitgekomen, omdat hij veel heeft moeten reageren en met zijn sprint ook een beetje wordt geviseerd. Maar hij wordt wel elke keer beter. Ik denk dat hij zondag zijn beste niveau haalt, sterker dan in Gent-Wevelgem en Dwars door Vlaanderen. Hij is een van de toppers die nog geen klinkend resultaat heeft kunnen neerzetten, maar we moeten ons echt geen zorgen maken.”

Hoe moeten jullie de Ronde van Vlaanderen dan aanpakken?
“Mijn gevoel is dat de wedstrijd nog vroeger gaat beginnen, omdat de topploegen (Alpecin-Deceuninck en UAE Emirates-XRG, red.) niet in de situatie willen komen dat het een massasprint wordt naar die gevaarlijke klimmetjes. Van der Poel en Pogacar willen de wedstrijd niet verliezen door positionering of een val, en dus gaan ze zo snel mogelijk iedereen de nek willen omdraaien. Wat in het nadeel is van alle andere ploegen.”

“Maar zoals ik al zei: eigenlijk moeten we daar niet te veel mee bezig zijn. Er gebeurt zo veel vooraleer we naar de tweede passage over de Oude Kwaremont gaan. Twee jaar geleden werd alles in waaiers gereden en volgden de favorieten al na 50 kilometer op anderhalve minuut. Dat kan nu ook. Lekke banden, valpartijen en pech spelen ook een rol. Ik bedoel maar: je moet eerst op dat beslissende punt geraken. Maar het is geen geheim dat als je daarvoor kan anticiperen, dat zeker opportuun is. Dat gaan we proberen.”

Girmay heeft wel nog nooit een supergoede Ronde van Vlaanderen gereden. Is het dan lastiger om naar die koers te gaan?
“Bij Bini werkt het vaak omgekeerd. Hij is vorig jaar gevallen in Dwars door Vlaanderen en had toen geen goede benen meer voor de Ronde. Bij hem is het meer een open rekening dat hij nog heeft met deze koers. Hij wil laten zien dat hij daar thuishoort en is gebrand op de top 10. Hij ziet er altijd heel relaxed uit, maar geloof me, hij gaat hier niet licht over.”

Is de rest van de ploeg ook klaar?
“Het voordeel is dat al onze mannen zeker niet slechter zijn geworden na een zware Gent-Wevelgem, terwijl dat bij andere ploegen juist omgekeerd leek afgelopen woensdag. Vito Braet is gevallen in Nokere, maar hij was in Dwars door Vlaanderen weer in orde. Onze grote pechvogel is Hugo Page, die we hebben moeten vervangen voor de Ronde. Dat is zo’n extra pion waarmee je meer grip had kunnen hebben op de finale.”

RIDE Magazine

Om te reageren moet je ingelogd zijn.