Beschermende kleding en versnellingslimiet? Patrick Lefevere ziet niets in deze ideeën voor meer veiligheid
maandag 31 maart 2025 om 10:56

Beschermende kleding en versnellingslimiet? Patrick Lefevere ziet niets in deze ideeën voor meer veiligheid

De afgelopen koersweek waren er weer de nodige valpartijen. Met een val van Tim Merlier in de Classic Brugge-De Panne en drie vroege opgaves in de E3 Saxo Classic kreeg ook Soudal Quick-Step het zwaar te verduren. Patrick Lefevere, de voormalig teammanager van het Belgische WorldTeam, mengt zich nu opnieuw in het veiligheidsdebat.

“We kunnen er niet om heen: er wordt veel gevallen in de koers”, schrijft Lefevere in zijn column voor Het Nieuwsblad. “Ruben Desmet, de grote man van Unilin (de producent van het laminaat van Quick-Step, red.), trok vijf jaar geleden al aan mijn oren. ‘Amerikaanse beursgenoteerde bedrijven sponsoren liever geen sporten met zoveel zware blessures.’ Het is duidelijk dat er iets moet gebeuren.”

Wat een oplossing betreft, sluit Lefevere zich aan bij Philippe Gilbert, die pleit voor meer parcoursen met lokale rondes. “Ik zie in de aanpak van Montréal en de Ronde van Vlaanderen alleen voordelen: coureurs verkennen de aankomst al in de koers, supporters zien de renners vaker passeren en organisatoren kunnen VIPS betere formules aanbieden. Iedereen wint. Ik sprak met mijn goeie vriend Carlo Lambrecht die in de organisatie van Dwars door Vlaanderen zit. De geesten zullen moeten rijpen, maar waarom zou hun wedstrijd ook niet in die richting kunnen evolueren?”

Beschermende kledij en beperking versnellingen
Er zijn echter ook ideeën waar Lefevere het ‘nadrukkelijk niet mee eens’ is. “Beschermende kledij? Daar staan we op dit moment heel ver vanaf. De tendens is net lichter en meer aero. Coureurs dragen ook in de klassiekers sprintpakken die nul bescherming bieden. Dat zorgt voor schaafwonden die groter en zeker veel zichtbaarder zijn dan bij ons destijds in onze wollen trui.”

“Er zijn veel mensen die lobbyen voor een beperking op de versnellingen. José De Cauwer en onze eigen CEO Jurgen Foré om ze bij naam te noemen. Ik ben niet akkoord. Waarom zouden we terug moeten naar ‘mijn tijd’ van 53-12 of 54-14 of godbetert de vaste pion? Wielrennen is vandaag een andere sport, met atleten die een ongezien niveau halen. Het materiaal volgt die evolutie van de sport.”

Parcoursen
Volgens Lefevere bestaat er geen ‘magische formule’ om het wielrennen in één te verlossen van alle valpartijen. “Maar laat ons toch beginnen bij de parcoursen. Niet zoals in De Panne in volle finale van drie rijvakken naar één gaan. En niet per se willen aankomen vlak voor het stadhuis. Dat laatste heeft zelfs de hardleerse en onbuigzame Tour de France ondertussen al begrepen.”

RIDE Magazine

Om te reageren moet je ingelogd zijn.