De 31-jarige verpleegster en ex-duatlete, die met Tom Waes het leger in dook: het bijzondere verhaal van Lotte Claes
Interview Het tactische steekspel tussen de ploegleiders van onder andere FDJ-Suez, SD Worx-Protime, Fenix-Deceuninck en Lidl-Trek, gaf in de Omloop Het Nieuwsblad een unieke kans aan de vier vroege vluchters. De 31-jarige Lotte Claes greep die mogelijkheid met beide handen en pakte haar eerste overwinning bij de profs. Maar waar komt Claes juist vandaan?
Na de finish verschijnt er een gigantische glimlach op het gezicht van Claes, en die zou daar de hele namiddag niet meer af te krijgen zijn. Ook al moest Claes bij ijskoude temperaturen nog vijf cameraploegen te woord staan, een persconferentie voor de schrijvende pers afwerken en natuurlijk het podium op voor de verplichte ceremonie. Bij dat laatste werd meteen duidelijk dat ze geen veelwinnaar is.
“Ik had nog geen ervaring met champagneflessen opendoen, en het lukte me niet echt om ze open te krijgen”, lacht Claes achteraf. “Ik heb dan maar hulp gevraagd aan Demi (Vollering, red.), die dat wel gewend is en ze heeft me goed geholpen (lacht). Dat podium was sowieso een best speciaal moment. Ik zag mijn ploeggenoten van Arkéa-B&B Hotels lachen en wenen tegelijk. Dan smelt mijn hart, natuurlijk.”

Lotte Claes op de persconferentie – foto: WielerFlits
Voor Claes is het haar tweede jaar bij de Franse ploeg. “Het is ook nog maar het tweede jaar dat ik alles op de koers zet en mezelf profrenster mag noemen, maar ik doe al wel vier jaar aan wielrennen. Voordien heb ik altijd duatlon gedaan, en de eerste twee jaar als renster combineerde ik die twee disciplines. Van opleiding ben ik eigenlijk een verpleegster, maar dat doe ik de laatste twee jaar dus niet meer.”
Dat bleek een gouden stap voor de carrière van de renster uit het Oost-Vlaamse Sint-Niklaas. “Ik heb nu meer tijd om te rusten, en om tussendoor naar de fysio te gaan. Dat was een grote stap voor mijn carrière. Als je moet werken én trainen, dan moet je dat laatste al voor of na je werk doen, als je al moe bent. Op het moment dat ik de switch maakte naar het leven als professioneel wielrenner heb ik een enorme stap gemaakt. Daar ben ik een betere renster van geworden, en dat helpt me nu.”
Kamp Waes
Toch zal de oplettende kijker (met name de Vlaamse) Claes misschien herkennen. Vlak voor ze zich definitief op de koers stortte, vergaarde ze immers korte tijd bekendheid vanwege haar deelname aan Kamp Waes, een waanzinnig populair programma op de openbare omroep waarbij tv-gezicht Tom Waes vijftien kandidaten een week uitdaagt bij de Special Forces Group.

Claes boekte haar grootste zege uit haar loopbaan – foto: Cor Vos
“Ik denk dat ik toen drie uur heb geslapen in evenveel dagen. Geef mij maar het leven als topsporter in plaats van die training”, blikt ze terug. Maar dat ze die uitdaging aanging, typeert haar wel. “Veel vriendinnen van mij keken naar dat programma in de eerdere seizoenen en ze suggereerden dat het iets voor mij zou zijn. Ze zeiden: ‘je bent een positieve en sportieve meid, en bovendien een beetje gek’, en ze hadden gelijk.”
Ongeloof
Ook haar aanvalspoging komt spontaan. “Er was eigenlijk een ander meisje aangeduid om in de vroege vlucht te zitten, maar ik ben blij dat ik voorin zat. Ik hou niet van in een peloton rijden, omdat ik technisch niet zo sterk ben en zelfs schrik zijn als ze hard naar een punt rijden. Maar ik zat helemaal niet voorin met het idee dat ik kon winnen. Tot ik plots hoorde dat we twaalf minuten hadden. Je denkt dan dat het in de laatste veertig kilometer nog snel kan gaan, maar dat bleef maar op zich wachten.”
“Dan kon ik amper geloven dat we het zouden uitzingen tot de finish. We zijn altijd goed blijven samenwerken. Niet alle dames waren even sterk op de klimmetjes, maar bovenop de bergjes hebben we telkens gewacht om terug samen te komen. Vanaf de Muur ben ik voluit gegaan. We bleven met twee over, maar die Poolse ging al aan op een kilometer van de meet. Mijn longen sprongen er bijna uit, maar het is ongelooflijk dat dit is gelukt.”
Jaar | Team |
---|---|
2025 | Arkéa - B&B Hotels Women |
2024 | Arkéa - B&B Hotels Women |
2023 | Stade Rochelais Charente Maritime |
2022 | Bingoal - Chevalmeire - Van Eyck Sport |
Om te reageren moet je ingelogd zijn.