Laurens Sweeck staat voor lange revalidatie: “Eerst terug functioneren in gewone leven”
Foto: Fotopersburo Cor Vos
Niels Bastiaens
vrijdag 9 januari 2026 om 13:22

Laurens Sweeck staat voor lange revalidatie: “Eerst terug functioneren in gewone leven”

Niet alleen Wout van Aert is komende zondag een topper die gemist zal worden op het Belgisch kampioenschap veldrijden in Beringen, ook Laurens Sweeck moeten we in dat lijstje plaatsen. Na een valpartij tijdens de cross in Loenhout op 29 december moest hij zijn veldritwinter abrupt beëindigen. Nu staat de Kempenaar voor een stevige revalidatie.

Sweeck ging in de Azencross onderuit bij het opdraaien van de aankomststrook, en had zichtbaar pijn. Onderzoek wees nadien uit dat hij een acromioclaviculaire luxatie – ofwel een ontwrichting van het gewricht tussen sleutelbeen en schoudergordel – in de hoogste graad heeft opgelopen. Voor de crosser van Crelan-Corendon zat er daarom niets anders op dan rust te nemen en te revalideren.

“Wat vooral heel jammer is voor ons, is dat Laurens op dat moment nog leider was in de Wereldbeker”, legt ploegleider Kris Wouters ons uit. “Laurens was goed aan het rijden in de zandcrossen en stond twee keer op het podium. In Loenhout zelf was hij ook goed bezig. Hij reed naar de kopgroep, maar had daarna een lekke band. Toch gaf hij nog altijd een goede indruk. Als je er dan op die manier uitvalt, is dat heel jammer.”

Sweeck moest daags nadien onder het mes bij dokter Toon Claes in Herentals. “Dat was natuurlijk heel zwaar, maar de operatie is wel goed gelukt”, stelt Wouters de fans van de crosser gerust. “Maar we mogen niet onderschatten dat hij een heel zware blessure heeft. Het gaat een lange revalidatie worden en dat is ook mentaal niet gemakkelijk.”

Lange revalidatie
Te meer omdat de volgende crosswinter nog ver weg is. “Pas in oktober kan hij terug crossen, en dat is natuurlijk lang. Als de revalidatie goed verloopt zal hij in de zomer wel terug wegwedstrijden kunnen rijden, maar dat is toch anders dan crossen, waar Laurens voor leeft en waarin hij nog altijd tot de beste renners van het pak behoort.”

“Hij is er een heel lange periode uit, maar wat voor ons belangrijk is, is dat hij zich volledig kan herstellen. Niet alleen om te kunnen wielrennen, maar ook om terug te kunnen functioneren in het gewone leven. De schouder moet terug eerst volledig mobiel worden, voor hij volgende stappen zal kunnen en mogen zetten. Dat is op zich al een behoorlijke revalidatie”, besluit Wouters.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.