Nieuwe ProTeams komen in aanmerking voor grote rondes, maar wel onder één voorwaarde
Nu Cofidis heeft aangegeven dit jaar niet te zullen deelnemen aan de Giro d’Italia, heeft organisator RCS Sport een extra wildcard te vergeven aan een ProTeam. Daarvoor moeten we kijken naar de UCI-teamranking van 2025, al is er wel een uitzonderingspositie voor nieuwe ProTeams.
Op de website van de internationale wielerunie UCI staat namelijk dat de positie van deze ploegen “zal worden bepaald op basis van de som van de punten die de twintig beste renners aan het einde van het vorige seizoen hebben behaald.”
Met andere woorden: dit zou betekenen dat deze teams ook worden meegenomen in de UCI-ploegenranking van het afgelopen seizoen en eventueel in aanmerking komen voor een wildcard voor de Giro d’Italia, Tour de France of Vuelta a España.
UCI
De Italiaanse wielersite Tuttobiciweb besloot dit te verifiëren bij de UCI en kreeg een duidelijk antwoord. “Als alle UCI-punten van de twintig beste renners van de nieuwe ploeg – behaald in de afgelopen twaalf maanden – niet voldoende zijn voor een plek in de top-30 van de UCI-teamranking van 2025, dan komen deze teams niet in aanmerking voor een wildcard voor de drie grote rondes.”
De twee ploegen die sinds dit jaar op een ProTeam-licentie uitkomen – Modern Adventure Pro Cycling (de formatie van oud-prof George Hincapie) en MBH Bank CSB Telecom Fort – komen dit jaar wegens te weinig UCI-punten niet in aanmerking voor een uitnodiging voor de Giro, Tour of Vuelta. Voor toekomstige ProTeams is dit wellicht wél het geval.
Door de komst van sterke en vooral rijke buitenlandse ProTeams als Tudor Pro Cycling, Pinarello-Q36.5 en Uno-X Mobility, is de interesse in wildcards sterk gestegen. Daarom trokken de organisaties naar de PCC (Professional Cycling Council) om van vier naar vijf wildcards te mogen gaan, en dus van 22 naar 23 ploegen. De PCC stemde in maart 2025 in met het verzoek, daarna ging ook de UCI overstag.
Twee wildcards staan op naam van de ProTeams die een jaar eerder als eerste twee ProTeams op de UCI-teamranking zijn geëindigd. Volgens de regels van de internationale wielerunie komen verder alleen teams in aanmerking die het jaar ervoor (in dit geval dus 2025) in de top-30 van de UCI-ploegenranking zijn geëindigd.
Om te reageren moet je ingelogd zijn.