Vijf verrassende Belgen die je in de Giro d’Italia mag verwachten
Dat Wout van Aert, Gerben Thijssen en Milan Fretin voor een etappezege gaan in de komende Giro d’Italia, is algemeen geweten. Vooral in de massasprints kunnen die laatste twee hun hartje ophalen, terwijl Van Aert het ook in de lastigere etappes moet kunnen afwerken. Maar welke andere Belgen mogen hopen op iets meer?
In totaal rijden er elf Belgen mee in de Giro d’Italia, die te vinden zijn bij vijf van de 23 ploegen. Het leeuwendeel komt uit in het tenue van de broers Roodhooft bij Alpecin Deceuninck, waar we liefst vijf landgenoten terugvinden. En daarbij zien we ook wel enkele kansen.
Timo Kielich
Het plan bij Alpecin-Deceuninck is simpel: sprints, liefst na een lastige etappe, winnen met de Australiër Kaden Groves, die nu volledig van zijn knieproblemen verlost zou zijn. In zijn vooruitblik op deze Italiaanse rittenkoers deed ploegleider Gianni Meersman al uit de doeken dat Kielich, samen met de landgenoten Edward Planckaert en Fabio Van den Bossche, de man moet zijn die Groves een top-lead out bezorgen.
Maar we zijn er van overtuigd dat Kielich meer in zijn mars heeft dan dat alleen. Als de Limburger in een overgangsetappe mee kan schuiven in een vlucht, dan kan hij aan het einde altijd zijn eindspurt uitspelen. Dat hij op het WorldTour-niveau voldoende uit de voeten kwam, bewees hij eerder dit seizoen al met een vijfde en achtste plaats in Parijs-Nice.

Kielich won vorig jaar nog de Volta NXT Classic – foto: Cor Vos
Quinten Hermans
Quinten Hermans hoorde u niet terugkomen in de trein van Groves, en dat is omdat de ploeg andere plannen met de man uit Tessenderlo heeft. “Quinten is onze man voor de zwaardere ritten waar de pure sprinters niet overleven. Hij heeft in het verleden al genoeg bewezen dat hij in etappes als deze voor een goed resultaat kan gaan”, stelt Meersman.
Daarin heeft de ploegleider natuurlijk gelijk. Niet alleen spreken we over Hermans als ex runner-up in Luik-Bastenaken-Luik en ritwinnaar in de Ronde van het Baskenland, vorig jaar was hij zowel in de Giro d’Italia als Vuelta a España bijzonder dicht bij zijn eerste ritzege in een grote ronde. Eerlijk is eerlijk: dit voorjaar mist hij nog een goed resultaat, maar in rittenkoersen kan Hermans altijd iets meer.
Sylvain Moniquet
Na drie jaar afwezigheid is de Waal van Cofidis terug in de Giro d’Italia. En gezien de vele overgangsritten mag hij hopen op veel kansen. Cofidis komt immers met een vrijbuitersploeg aan de start zonder een echte klassementsman. Wel worden in de etappes voor sprinters alle ballen op sprinter Milan Fretin gezet, die op zijn eerste ritzege in een grote ronde mikt.
Moniquet was daar bij zijn eerste deelname ook niet veraf, met een vierde plaats. In zijn eerste maanden van het seizoen liet de 27-jarige klimmer al enkele veelbelovende resultaten optekenen. Denk maar aan een vijfde plaats in de lastige slotrit van de Ronde van Catalonië, tegen tal van grote namen. Ook in de Franse eendagskoersen van een niveautje lager deed hij het verre van slecht.

De Bondt vind je altijd in de aanval – foto: Cor Vos
Dries De Bondt
Eigenlijk is het oneerbiedig om Dries De Bondt bij de mogelijke verrassingen te plaatsen. Met De Bondt spreken we immers over een rasechte etappewinnaar in de Giro. Dat deed De Bondt in 2022, toen hij met een groepje van vier in de achttiende rit nipt het sprintende peloton voorbleef. De Bondt was de rapste van het kwartet, en dat is ook meteen hoe we hem het dit jaar zouden zien afwerken.
De Bondt is immers een aanvaller pur sang, en wanneer er op een bepaald moment vermoeidheid in het peloton kruipt, zal de man van Decathlon AG2R dat alleen maar extra moed geven. Met name in de vlakkere ritten dan. De Bondt heeft steeds een neusje voor de juiste ontsnapping en is een killer in het slot. Bovendien heeft hij er zijn beste voorjaar in jaren opzitten.
Stan Dewulf
Met amper negen koersdagen komt hij aan de start. Dat is bijzonder weinig, maar ook niet gek aangezien Dewulf in de Strade Bianche zijn sleutelbeen brak. Dewulf miste zo al voor het tweede jaar op rij de voor hem zeer belangrijke voorjaarsklassiekers, wat ongetwijfeld hard is binnengekomen.
Maar Dewulf heeft zo wel het voordeel dat hij misschien wel het meest frisse van alle renners aan de Grande Partenza komt. De ploegmaat van De Bondt kan in dezelfde ritten aan de bak, maar de twee zullen ook rekening moeten houden met de sprintersambities van Sam Bennett.
Om te reageren moet je ingelogd zijn.