Wat zegt dit voorjaar over toekomstplannen Remco Evenepoel? “Hij is een ‘allround’ goede coureur”
foto: fotopersburo Cor Vos
Niels Bastiaens
zaterdag 11 april 2026 om 14:41 Volg in Google

Wat zegt dit voorjaar over toekomstplannen Remco Evenepoel? “Hij is een ‘allround’ goede coureur”

Interview Ja, Tadej Pogacar en UAE Emirates XRG vinken de grote afspraken af. Maar de meest besproken ploeg van het voorjaar? Daarvoor moeten we in de richting van Red Bull-BORA-hansgrohe kijken. Met hun ‘surprise du chef’ Remco Evenepoel in de Ronde van Vlaanderen trokken ze de aandacht naar zich toe die in Vlaanderen zelfs het wielernieuws oversteeg, maar ook voordien waren ze al goed bezig. Architect Sven Vanthourenhout vertelt over het rollercoaster aan WielerFlits.

Een jaar geleden maakten we voor de start van de Scheldeprijs ook al een voorlopige evaluatie van de klassieke campagne met de ploegleiding van de steenrijke Duitse ploeg. Toen moest de Duitse ploegleider Heinrich Haussler toegeven dat, ondanks de forse investeringen van manager Ralph Denk in de voorjaarskern, het team over de hele lijn was gezakt. Dit voorjaar doen ze het met quasi dezelfde pionnen, maar met Vanthourenhout aan het roer en Evenepoel als verrassende spits is er ook veel veranderd.

“We kunnen het nu misschien al een beetje vanzelfsprekend vinden, maar hoe het loopt en gaat is het gevolg van hard werk”, zegt Vanthourenhout. “In december is mij de leiding in dit departement voorgesteld en vanaf dan zijn we ermee aan de slag gegaan. Daarna is het een werk van verschillende weken en maanden geweest om te bereiken waar we nu staan.”

Vertel!
“Mijn belangrijkste accent ligt wellicht in het ‘commitment’ en hoe je samenhang tussen de verschillende departementen brengt. Dat lukt de ene keer beter dan de andere in de koers zelf, maar ‘overall’ merk ik dat de staf en renners heel kort op de bal spelen. Het is niet dat de renners en stafleden apart leven, maar we bekijken het als één geheel. Al vroeg, van op trainingskamp, sleutelen we daaraan. Dat vond ik als bondscoach ook mijn sterkte, en dat moest direct goed zitten.”

Dat gebeurde ook: al in de Omloop Het Nieuwsblad was Tim van Dijke de man die het langst bij Mathieu van der Poel bleef. Hij werd een van de revelaties.
“Goed starten helpt om de juiste ‘flow’ in de groep te krijgen. Daar moeten we niet flauw over doen. Iedereen brengt elkaar naar een hoger niveau en we zitten telkens met veel pionnen in de finale. Tim heeft een grote stap gezet, maar hij is niet de enige. Ik moet zeggen dat alle jongens in het veld het supergoed hebben gedaan in de klassiekers.”

Evenepoel wordt gesteund door Van Dijke – foto: Fotopersburo Cor Vos

Alleen misten jullie een leider. Eentje die met Remco Evenepoel bij verrassing toch uit de lucht kwam vallen.
“Remco zag ons bezig in het openingsweekend en dat heeft iets losgemaakt bij hem. Het borrelde wel al vroeger, maar het heeft zeker geholpen. Het was ook geen geheim dat hij de kwaliteiten sowieso in zich had om in die koersen mee te doen. Zeker door de afstand en de lastigheid van de Ronde. Anders hadden we die stap ook niet gezet, natuurlijk.”

Bij Soudal Quick-Step werd hem soms verweten dat hij té belangrijk was geworden. Hoe heb jij dat vermeden?
“Omdat het aan Remco was om zich te vervoegen bij de kern en om mee te gaan in de ‘flow’. En niet andersom. Dat is hem ook duidelijk gemaakt. We zeiden: oké goed, de basis van de klassieke ploeg moet intact blijven – met of zonder Remco. Die basis, dat zijn de jongens die alle klassiekers hebben gereden. Dat heeft Remco ook perfect gedaan, door meteen één van zijn teamgenoten te zijn en daar niet per se te willen boven staan. En daarnaast: iedereen was super enthousiast toen hij er officieel bij kwam.”

Hoe kijk je nu een paar dagen later naar wat jullie in de Ronde hebben neergezet?
“We mogen super trots zijn op wat we daar hebben laten zien. Vergeet niet dat we niet alleen die derde plaats met Remco hebben behaald, maar we zaten ook met vier jongens bij de eerste vijftien in de uitslag. We hebben geprobeerd om op de belangrijke punten zelf de koerssituatie naar ons toe te trekken, zodat onze renners niet in het gedrum terecht zouden komen. En ook dat is perfect gelukt.”

“Die jongens waren ook cruciaal om lange tijd voorin te overleven, denk ik. Natuurlijk kom je op een gegeven moment in de koers, waar je af te rekenen hebt met jongens als Tadej Pogacar, Mathieu van der Poel en nog een aantal anderen. Dat is niet helemaal onlogisch. Maar vooral trotsheid komt naar boven als we een paar dagen later terugkijken op de Ronde van Vlaanderen.”

Wat hebben jullie geleerd met het oog op de toekomst?
“Ik denk dat we vooral een basis hebben neergezet met de ploeg en dat is heel belangrijk om vast te houden. Op termijn zullen we zien wat we daarmee kunnen doen en hoe we daarmee verder kunnen spelen. En of dat dan met of zonder Remco is. Uiteraard, straks als we evalueren, gaan we zaken bijleren en dingen proberen nog te finetunen voor de komende jaren. Maar die basis staat er toch al mooi.”

Evenepoel werd de nummer drie in de Ronde – foto: Fotopersburo Cor Vos

Maar zijn interesse lijkt wel gewekt, vonden wij.
“Dat ontken ik ook niet. Zoals ik zei: vanaf hij in het openingsweekend zag dat de jongens het supergoed deden, is hij actief in dat enthousiasme meegegaan. We moeten afwachten wat het geeft in de toekomst, maar het was heel fijn om hem erbij te hebben. De eerste evaluatie is positief, maar we moeten dat nog gerichter analyseren.”

Een tijdje geleden zei je bij HLN dat je Evenepoel voorlopig een betere eendagsrenner dan ronderenner vond. Is dat dan het elan waar jullie op moeten voortgaan?
“Voor alle duidelijkheid: ik heb gezegd dat hij volgens mij nog altijd tot hele mooie dingen in staat is op het vlak van rondewerk, maar dat zijn palmares op dit moment laat zien dat hij in het eendagswerk absoluut één van de wereldtoppers is. En dat zal zich in de komende jaren ook wel verder laten blijken. Remco is gewoon een ‘allround’ goede coureur.”

Zijn jullie daarom toch niet gezwicht voor Parijs-Roubaix met Remco?
“Dat is nooit een optie geweest. Het is ondertussen duidelijk dat de Ronde wel speelde binnen de ploeg, maar Roubaix niet en dat zou ook nooit gebeuren, zelfs zonder een resultaat in de Ronde. Dat was niet meer bespreekbaar. Hoe die geruchten zijn ontstaan: iedereen begon hem een beetje gek te maken. Dat was in de euforie en in de hectiek van de Ronde even verder gaan, maar intern was het nooit een optie.”

Wat is jullie doel als ploeg daar dan tegen de wereldtop?
“Ik denk dat we onze collectiviteit moeten benutten. Uiteraard heb je Pogacar, Van der Poel en waarschijnlijk ook Wout van Aert en Mads Pedersen. Maar ik denk dat we vooral onze eigen sterktes van de laatste weken moeten durven uitspelen en ik denk dat we in staat moeten zijn om met twee, drie jongens echt een heel mooi resultaat te rijden.”

Om te reageren moet je ingelogd zijn.