Gendarmerie dwingt Jan-Willem van Schip tot stoppen: “Mensonterend dat het zo ver moet komen”
foto: Holland Cup
Youri IJnsen
woensdag 10 juni 2026 om 07:12

Gendarmerie dwingt Jan-Willem van Schip tot stoppen: “Mensonterend dat het zo ver moet komen”

Interview Jan-Willem van Schip werd zondag voor de derde keer sinds oktober gediskwalificeerd tijdens een wielerkoers. In de Ronde de l’Oise 2026 droeg hij een bidon op zijn borst, onder zijn tenue. Volgens de regels is dat niet toegestaan, alhoewel de Nederlander het daar niet mee eens is. Ploegmanager Paul Tabak van Azérion / Villa Valkenburg geeft zijn versie van het verhaal aan WielerFlits.

Er komen steeds meer details naar buiten over de diskwalificatie van Jan-Willem van Schip afgelopen zondag in de slotrit van de Ronde de l’Oise 2026. Beelden laten zien dat een politie-agent over hem heen hangt, nadat de wedstrijdjury de gendarmerie had ingeschakeld om de 31-jarige Nederlander uit koers te halen. Van Schip weigerde namelijk de bevelen van de UCI-commissaris op te volgen. Die besloot dus daarop om de Franse politie in te schakelen. Volgens de Nederlander ontfermde de politie-agent zich over hem, omdat Van Schip overmand was door emoties.

Een nieuwe diskwalificatie voor een nieuw vergrijp. Heeft de gebeurtenis je verrast?
“Volgens ons gaat de regel die stelt dat je geen bidon onder je shirt mag dragen pas in per 1 juli (maandag zijn door de UCI wijzigingen in het reglement aangebracht, zie hieronder de betreffende passage, red.). Daarnaast is er in het huidige reglement geen regel te vinden die twee bidons of gels onder een shirt expliciet verbiedt. Jan-Willem kent die regels ook en daarom wilde hij niet stoppen. Uiteindelijk is hij gedwongen dat te doen door middel van de gendarmerie. Dat is heftig. Als dat niet was gebeurd, was de wedstrijd stilgelegd.

Weet je wat het is? Wij hebben ook naar de UCI gestuurd dat het reglement niet in orde is. Maar ik krijg gewoon geen antwoord. En nu is het feit dat wij weer negatief in het nieuws komen. Dat is heel jammer, want met Mathis Avondts winnen we wel de eerste etappe. Daarmee willen we graag in het nieuws komen en niet met deze hele situatie rond Jan-Willem.”

Wat zegt deze regel?
De regelwijziging betreft de zakken op het shirt van renners. Die mogen per 1 juli 2026 enkel en alleen op de rug zitten. Alle voeding, kleding en accessoires moeten renners in die zakken stoppen. Het mag alleen elders als dat nodig is omdat een koerssituatie daarom vraagt en niet langer dan strikt noodzakelijk is toegestaan (zoals het dragen van bidons of regenjasjes vanuit de auto of van een ploeggenoot). De enige uitzondering is radio-communicatie. Dat mag wel in een zakje aan de voorzijde van een shirt zitten. Ieder ander gebruik van datzelfde zakje aan de voorzijde is verboden.

Feit is wel dat hij opnieuw de gebeten hond is.
“Ik denk dat het helemaal geen klote meer uitmaakt wat hij doet. Íedere dag zijn ze Jan-Willems fiets komen controleren in de Ronde de l’Oise. Iedere dag! Ze meten hem op… Als ze iets kunnen vinden, dan pakken ze je.

Ook als Jan-Willem niet meedoet, liggen we onder het vergrootglas. In de Flèche du Sud loopt de UCI-commissaris me drie keer voorbij in het laatste uur voor een belangrijke rit. Tien minuten voor de start – als onze jongens gaan tekenen – melden ze dat onze wielen niet UCI-gekeurd zijn. Dat was de reinste onzin. Uiteindelijk mochten we toch koersen, zouden zij het checken en ons na afloop laten weten wat het verdict was. Na afloop ben ik met al onze papieren naar de commissaris gegaan, zijn we samen naar de UCI-website gaan kijken en was alles oké.

Continu lopen ze te etteren, iedere internationale koers weer. Het maakt niet uit wat we doen of hoe Jan-Willem het doet, hij is gewoon de lul.”

Wat voor acties hebben jullie ondernomen na de eerdere diskwalificaties?
“We gaan samen met hem al iedere koers voor de start naar de wedstrijdcommissaris. Dat willen we altijd filmen, maar dat mag nooit… Jan-Willem vraagt dan hoe diegene wil dat hij op zijn fiets zit en zijn stuur vasthoudt. Wat mag wel en wat mag niet? Dat heeft hij in de Ronde de l’Oise ook gedaan. In etappe twee kreeg hij een straf voor een ongeoorloofde fietspositie. Daarna is hij meteen naar de commissaris gegaan en heeft hij gevraagd wat hij fout gedaan heeft. En gevraagd te vertellen wat hij moest doen. Zondag zijn we na zijn diskwalificatie ook opnieuw naar de commissaris gegaan en wilden we dat gesprek filmen, maar dat mocht opnieuw niet.”

Van Schip in de groep die zou sprinten om winst in de Ronde van Overijssel 2026

Voel jij als verantwoordelijke van de ploeg dat de UCI jullie anders aanpakt?
“Natuurlijk! We zeggen iedere keer tegen onze jongens dat ze zich netjes moeten gedragen, dat ze overal rekening mee moeten houden en dat ze geen rare dingen moeten doen. Maar het is wel zoals jij zegt. Jan-Willem zit op een gegeven moment in de kopgroep. Vanaf dat moment ben ik alleen maar met de jury bezig om te kijken of je hem in koers kan houden. Dan rijdt er iemand anders bij ons lek en die mis je dan bijna, omdat je zo met Jan-Willem bezig bent. Dat kan niet de bedoeling zijn. Je hebt zo veel stress eromheen. Dat heeft gewoon impact op de hele ploeg.”

Krijg je het gevoel dat ze jullie wegpesten uit de sport?
“Nee, wij als ploeg zeker niet. Maar ik heb wel het gevoel dat ze Jan-Willem niet echt leuk vinden. Wij als staf zijn redelijk streng richting onze renners dat we het fair and square moeten doen. Zolang je dat doet, heb je geen probleem. Maar Jan-Willem ligt onder een vergrootglas. Ik weet niet wat hij ooit misdaan heeft of wat er is gebeurd, maar er is iets wat iemand triggert. Elke keer als er wat aan de hand is, horen we altijd dat de beslissing in Zwitserland genomen is. Of dat ze opdracht krijgen om zijn materiaal te fotograferen of dat wij al onze documentatie wel bij hebben.”

Is het nog leuk?
“Dan kun je beter aan Jan-Willem vragen. Maar we staan nu wel op een punt hoe we hier verder mee om moeten gaan. Van Schip is niet groter dan de ploeg, dat is niemand. Organisaties vinden het ook niet prettig als je iedere keer dit gezeik krijgt. Dus we moeten hier goed naar kijken en het daar met Jan-Willem ook over hebben.”

Paul Tabak op archieffoto in 2014 – foto: Cor Vos

Heb je dan ook zoiets van: potverdorie, Jan-Willem, doe dat nu niet?
“Het is een jongen van extremen. Hij zoekt de ruimtes op. Hij wil zo aerodynamisch mogelijk fietsen en zo aerodynamisch zijn. En dat mág van mij, als alles binnen de regels en de wet van de UCI gaat. Maar ik denk dat we dat punt al voorbij zijn. Het liefst… Als ik enig moment het idee heb dat er een kans van slagen is om dit aan te pakken, dan doe ik dat. Ik vind het pure pesterij. Maar wij zijn te klein – ook als ploeg – om hiermee verder te gaan. Het moet niet ten koste gaan van de ploeg. Maar het punt is nu wel bereikt dat het tot zover gaat en niet verder.

Ik ben van mening dat er regels zijn en dat de UCI die moet hanteren. Daar moeten ook sancties tegenover staan. Alleen wil ik er dan wel bij zeggen: áls ze dat doen, dan moet je het voor iedereen doen. Jan-Willem werd onlangs uit de Ronde van Griekenland gezet vanwege de positie die hij aannam op de fiets. Op diezelfde dag deed Jonas Vingegaard hetzelfde in de Giro d’Italia en hij kreeg een gele kaart. Er moet duidelijkheid komen, want dat ontbreekt momenteel. Die regels moeten voor iedereen gelden en niet alleen voor Jan-Willem.

Het liefst zou ik tegen deze hele situatie in willen gaan en het aanvechten. Maar dat red je niet. Dat heeft geen enkele zin.”

Wat is de eerstvolgende koers die Jan-Willem weer gaat rijden?
“Dat weet ik nog niet. Dinsdag ga ik met hem praten en dan kijken we verder. Jan-Willem was behoorlijk geëmotioneerd nadat hij uit koers was gehaald zondag. Laat ik het zo zeggen: als je dat had gezien… Hij lag daar gewoon echt te huilen als een kind in de kant van de weg. Dit is gewoon mensonterend dat het zover moet komen. Dat verdient Jan-Willem ook niet. Zeker niet met zijn staat van dienst. Het is echt heel erg triest. Als we hem ergens mee kunnen helpen, dan doen we dat. Maar ik denk niet we ver komen met de UCI.”

Met wat voor insteek ga je dat gesprek aan?
“Gewoon heel simpel met de vraag: hoe krijgen we Jan-Willem zo ver dat de UCI niet meer de trigger heeft om op hem te letten. Daar mag hij ook antwoord op geven. Ik heb daar zo mijn ideeën over. Maar dat bespreek ik met hem. Alleen is het heel simpel: op zijn huidige fiets, met zijn huidige positie en met de dingen die hij doet, hoef je hem naar geen enkele UCI-koers meer mee te nemen. Want dan ligt hij er na één, twee, drie of vier dagen gewoon uit. Overal waar een camera op komt, diskwalificeren ze hem. Dat kan eigenlijk maar één ding betekenen: ga op een gewone fiets rijden.

Jan-Willem is zelf ook met de rennersvakbond bezig om meer duidelijkheid over de regels te krijgen. Maar het is vooral jammer dat wij het met elkaar hierover moeten hebben. In die rit waar Mathis won, daar heeft Jan-Willem ook een heel belangrijke rol in gespeeld. Vooral in de motivatie richting de andere renners. Maar daar gaat het niet over. En dat steekt mij. Als je ziet hoe Jan-Willem bezig is met zijn ploeggenoten en de tactiek voor sommige finales, hoe gedreven hij is… Het doet mijn wielerhart huilen als ik zie hoe de UCI met zo’n jongen omgaat.”

foto: Holland Cup

Om te reageren moet je ingelogd zijn.