Lucinda Brand schuift favorietenrol WK veldrijden af: “Parcours in Hulst past hen misschien iets beter”
Video Lucinda Brand steekt er dit veldritseizoen bij de vrouwen met kop en schouders bovenuit. Van haar 23 crossen won ze er achttien, werd ze drie keer tweede en een keer derde. Afgelopen weekend in Maasmechelen viel ze voor het eerst buiten het podium: tiende. Het gevoel was een week voor het WK niet goed en dus sloeg ze Hoogerheide over. Heeft ze een voorspellende gave? In de Alpecin Barbershop schoof ze bij WielerFlits de favorietenrol medio januari al van zich af.
De renster van Lidl-Trek crost in de winter voor de veldritploeg van Sven Nys, die al jaar en dag ook op Trek-fietsen rijdt. Dat team gaat sinds 1 januari 2026 voort onder de illustere naam Baloise Verzekeringen-Het Poetsbureau Lions. In dat tenue kwam in Maasmechelen ook haar streak van liefst 63 aaneengesloten wedstrijden waarin ze op het podium stond ten einde.
“Op het NK had ik ook al een slechte dag”, zei Brand een paar dagen voor de cross in Benidorm. “Dat soort dagen bewijzen maar weer hoe je zo’n reeks moet koesteren, hoe goed het tot dan toe eigenlijk gaat.”
Met haar prestaties van de afgelopen winter is ze op papier ook de huizenhoge topfavoriet voor de WK-titel komend weekend, zeker nadat titelverdediger Fem van Empel haar carrière op pauze zette. “Ik snap dat veel mensen dat vinden door alle wedstrijden die ik gewonnen heb. Maar je ziet de laatste weken meer rensters dichterbij mijn niveau komen. Het type parcours in Hulst past hen misschien ook wel iets beter.”
“Ik zou dus niet zeggen dat ik de absolute topfavoriet ben, nee. Die kunnen we mooi in de schoenen van Ceylin del Carmen Alvarado schuiven, toch?”, lacht ze in het interview. Deze donderdag voegt ze Puck Pieterse daaraan toe. “Natuurlijk blijft Ceylin een favoriet, maar Puck heeft afgelopen weekend ook duidelijk laten zien dat zij er helemaal klaar voor is. Ook Puck kan hartstikke goed uit de voeten op het parcours in Hulst.”
Afgelopen weekend in Maasmechelen en Hoogerheide was het namelijk Pieterse die twee keer won, in beide gevallen voor Alvarado. Brand zelf was er in Hoogerheide niet bij. Ze was al zeker van de eindzege in de Wereldbeker. Buiten de Nederlandse alliantie is er ook nog Amandine Fouquenet die het oranje feestje zal willen verstoren.

Brand is momenteel leidster in de X2O Trofee en ze won de Wereldbeker – foto: Fotopersburo Cor Vos
Dromen over Roubaix
Na het WK in Hulst verlegt Brand haar aandacht weer naar het wegseizoen. De 36-jarige Dordtse verlengde in 2025 haar aflopende contract met één jaar. “Ik ambieer een stabiel seizoen”, spreekt Brand uit. “Maar ik heb wel nog een heel grote droom in Parijs-Roubaix liggen, eerlijk gezegd. Of dat lukt is een tweede, maar ik vind het wel altijd heel tof om daar naartoe te werken.”
“Ook is het een mooie ambitie om misschien toch nog een keer te proberen een etappe te winnen in de Tour de France Femmes. Al kun je ook een goede Ronde van Frankrijk rijden zonder een rit te winnen.”
De Roubaix-droom leeft overigens nog niet zo lang bij Brand. “Pas toen die wedstrijd ook voor vrouwen op de kalender kwam. Daarvoor hadden we hem toch niet. Maar sinds het moment dat die koers er wel is, was ik enthousiast. Het is een bepaalde kick, ik vind het echt fantastisch!”
“Ik krijg er nu al een lach van op mijn gezicht. Het is natuurlijk een mix van chaos, een bepaalde techniek die je moet hebben om over de kasseien te sturen, pure power en uiteindelijk ook gewoon tactiek. Ik vind Parijs-Roubaix wel de mooiste match hebben van onze sport, eigenlijk.”

Om te reageren moet je ingelogd zijn.