Voorbeschouwing: Milaan-San Remo Donne 2026 β Is trein Kopecky definitief vertrokken?
Toen het vrouwenpeloton na twee decennia terugkeerde op de wegen van Milaan-San Remo, was er één superfavoriet. En Lorena Wiebes wist het nog waar te maken ook. De Magistraaljager uit Mijdrecht wordt met haar snelle aankomst opnieuw tot de favorieten gerekend, maar ze weet dat ze op dit parcours, en met een vrouwenpeloton dat zich niet zomaar meer naar de slachtbank lijkt te laten leiden, aan de bak kan. Mag ze desondanks tekenen voor een tweede zege op rij of gaat een van de andere kampioenen met de zege aan de haal? WielerFlits kijkt vooruit!
Historie
Laatste winnaars Milano-Sanremo Donne
| Jaar | Winnaar |
|---|---|
| 2026 | |
| 2025 | |
| 2005 | |
| 2004 | |
| 2003 | |
| 2002 | |
| 2001 | |
| 2000 | |
| 1999 |
Laatste editie
How do you solve a problem like Lorena? Met een beetje fantasie hoor je het de nonnen in The Sound Of Music zo zingen. Wegwezen is het antwoord. Maar het was meer een klassieke Milaan-San Remo, waarin er vooral sprake was van een afvalkoers. Anne Knijnenburg maakte het mooie weer in de pré-finale, maar ze werd keurig op tijd ingerekend. Natuurlijk kwam er een prikje op de Poggio, maar die haalde niet bijzonder veel uit. Er vond natuurlijke selectie plaats, maar vooral achteraan de groep.
In de afzink ging het vanzelfsprekend wel hard, maar opnieuw wist er zich niemand definitief af te scheiden. Dat leek te gaan gebeuren toen Elisa Longo Borghini onderaan de afdaling wegsprong. Een klassiek moment, en als Lotte Kopecky er niet was geweest, had zij ongetwijfeld gewonnen. Maar Kopecky was er wel en de wereldkampioene reed het selecte gezelschap terug tot aan het wiel van de Italiaanse.
Vos, de beste renster aller tijden, probeerde Wiebes, de beste sprinter van het peloton, te verrassen. Maar na een standaardeditie van Milaan-San Remo, mocht ook nu de standaardwinnares van een massasprint juichen.
Parcours
Net als vorig jaar, en alle eerdere edities, is Milaan-San Remo voor vrouwen enkel een kustwedstrijd. Varazze was vroeger altijd de startplaats, maar in de moderne tijd ligt deze nu bijna veertig kilometer verderop aan de bloemenrivièra. De pesto- en havenstad (in volgorde van belangrijkheid) Genua voelt als een logische startplaats voor het vrouwenpeloton.
Het betekent wel dat de lange aanloopfase met de voor de koers zo symbolische beklimming van de Passo del Turchino wordt geskipt, waarmee een essentieel onderdeel van Milaan-San Remo wel ontbreekt. Het is niet voor niets dat diverse rensters opriepen om de koers op te rekken naar een kilometer of tweehonderd.

Wat niet ontbreekt, is de finale die Milaan-San Remo kleurt. De meningen lopen uiteen over waar die nu echt begint, maar Laigueglia voelt als een mooi startpunt. Als de Capo Mele zich bij het uitrijden van het plaatsje aandient, is het iets meer dan vijftig kilometer tot aan de finish. Vervolgens kunt u de route ongetwijfeld dromen: de Tre Capi worden gecompleteerd door de Capo Cervo en de Capo Berta.
Als de rensters op de top van de Capo Berta langs het monument ‘Cippo Campioni del Ciclismo’ trekken, wordt het nog een stukje serieuzer. Tien kilometer lang is het richting de Cipressa stormen. Deze klim is iets meer dan 5,6 kilometer lang met een stijgingspercentage van 4,1%. Hier liggen mogelijkheden voor een aanval van ver, want de top ligt op ruim twintig kilometer van de finish. Het is vaak ook een plek waar de pure sprinters hun sportieve Waterloo vinden. De zeer technische afdaling van de Cipressa leidt terug naar de rijksweg SS 1 Aurelia.
De beklimming van de Poggio di Sanremo begint op negen kilometer van de finish. De kwadratische klim — aldus Tim Krabbé — is 3,7 kilometer lang en heeft een gemiddeld stijgingspercentage van 3,7% procent. Net voordat de top bereikt wordt, loopt de hellingsgraad overigens nog even op tot 8%. De weg is vrij smal, met vier haarspeldbochten in de eerste twee kilometer. De afdaling is dan weer uitdagend, over asfaltwegen met veel bochten die op bepaalde punten vrij smal zijn.
Na de laatste dalende kilometers is het niet zo ver meer naar de eindstreep in San Remo. De laatste twee vlakke kilometers voeren over lange en rechte wegen. Op 850 meter van de finish is er nog een scherpe bocht naar links, gevolgd door een bocht naar rechts op 750 meter van de streep op de welbekende Via Roma. Zoals het hoort.
Milaan-San Remo Donne 2025 – Beklimmingen
nog 51,6 km – Capo Mele (1,7 km à 4,2%)
nog 46,7 km – Capo Cervo (1,9 km à 2,6%)
nog 38,9 km – Capo Berta (1,8 km à 7,1%)
nog 21,7 km – Cipressa (5,6 km à 4,1%)
nog 5,6 km – Poggio di Sanremo (3,7 km à 3,7%)
Favorieten
Noot: op het moment van publiceren is de startlijst nog niet compleet. De sterrenverdeling kan derhalve nog worden aangepast.
Lorena Wiebes heeft de kans om op gelijke hoogte te komen met Zulfia Zabirova. Op de hellingen moet ze bij zien te blijven en verder moet ze hopen dat er nog een of twee ploeggenoten zijn om in de slotfase nog wat gaten dicht te rijden, zoals Kopecky dat vorig jaar voortreffelijk deed. Het kan opnieuw een ogenschijnlijk ABC’tje worden, maar de verwachting bij velen is toch wel dat het meer koers zal zijn, dat het spel harder gaat worden gespeeld.
Dat lijkt de kansen van Wiebes niet meteen te vergroten, maar vergeet niet: ze is meer dan een pure sprinter. De combinatie Cipressa-Poggio in volle vaart is lastig, maar een Wiebes in topvorm moet in staat worden geacht om in ieder geval toch binnen schootsafstand te blijven. Of speelt ze met haar status als een van de beste sprintsters aller tijden dit jaar misschien wel voor ideale bliksemafleider?

foto: fotopersburo Cor Vos
Lotte Kopecky heeft in principe ook voldoende kwaliteiten om te winnen. Na een zege in Nokere Koerse ben je nog niet gelijk topfavoriet voor Milaan-San Remo, maar een sterretje of twee kan er best vanaf. Maar onderschat toch ook Blanka Vas niet. Hoe de Hongaarse van die sprint won in Binda, was immers uiterst indrukwekkend. SD Worx-ProTime maakt dus gerede kans op de overwinning, en dat zal voor de ploeg ook langzaamaan tijd worden ook in eendaagse WorldTour-wedstrijden. Vorig jaar werd ‘de ban’ ook in deze koers gebroken, dus waarom niet weer?
SD Worx-ProTime hoeft dit jaar in ieder geval niet te rekenen op de concurrentie van de beste wielrenster aller tijden. Wat voor een belangrijke bijzaak Milaan-San Remo ook mag zijn, het is slechts een bijzaak. En dus keerde Marianne Vos halsoverkop terug naar huis. Vergeleken hierbij is het klein bier dat Visma | Lease a Bike de koers anders zal moeten indelen. Er kan gewoon lekker worden aangevallen, met een Vigié of een Van Dam die eventueel in een sprint voor een ereplaats kunnen gaan.
Brengt ons bij nog meer aanvalslustige rensters. Zo kijken we bijvoorbeeld reikhalzend uit naar het gevaarlijke AG Insurance-Soudal-duo Letizia Borghesi en Kim Le Court om de koers al vroeg te doen te laten ontbranden. Ze zijn nog meer geschikt voor de periode Vlaanderen tot en met Luik, desalniettemin kunnen ze hier maar zo winnen. Als er een aanval van Borghesi is waar niemand op reageert, heeft de rest een probleem.

Zo zien we de Italiaanse Flandrienne Borghesi het liefst – foto: fotopersburo Cor Vos
Uiteraard wordt er ook spektakel verwacht van andere rensters. Puck Pieterse had net als in de Trofeo Binda haar karretje willen aanhaken bij Elisa Longo Borghini, maar dat zit er helaas niet in. Longo Borghini heeft namelijk ziek moeten afzeggen.
Het is een serieuze aderlating voor de mensen die hopen op spektakel en vermoedelijk ook voor Pieterse, die wel een medestander zou kunnen gebruiken in een late ontsnapping. Of weten UAE Team ADQ-ploeggenotes als Eleonora Camilla Gasparrini, Dominika Włodarczyk en Silvia Persico het stokje an ELB over te nemen? Bij Fenix-Premier Tech kijken we overigens ook nog naar de sterk koersende Millie Couzens.
ELB mag dan afwezig zijn, gelukkig kunnen we bijna vergif innemen op een aanval van Katarzyna Niewiadoma, en die moet Pieterse toch zeker kunnen hebben in deze finale. En laten we vooral Célia Gery niet vergeten, want ook zij wist te imponeren in de pittige Binda-finale. Met Gery en Wollaston kan er bij FDJ United-Suez een gelijkaardige dynamiek ontstaan als bij SD Worx-ProTime. Verdere aanvalslustigen als Pfeiffer Georgi en Mie Bjørndal Ottestad (ook beiden uitstekend in Binda) mogen belist niet onbenoemd blijven.
U roept om nog een aantal rappe vrouwen die acte de présence zullen geven? Denkt u eens aan Charlotte Kool — wat kon ze sterk mee met Kopecky in Nokere Koerse, maar Cipressa en Poggio overleven? Dat wordt een klus, zeker als Pieterse en co. vol zullen aangaan —, Cat Ferguson, Elisa Balsamo, Linda Zanetti, Rachele Barbieri, Letizia Paternoster, Chiara Consonni, Ally Wollaston, dat soort namen.
Noemi Rüegg ook niet vergeten, al heeft zij zeker niet zoveel pure sprintvezels als de anderen. Enige probleem? Als deze vrouwen er op de Via Roma nog bij zitten, zal Wiebes er normaliter ook wel zijn. Wat ze dan automatisch een gigantisch stuk minder kansrijk maakt in een spurt.
En gelukkig is koers nog altijd koers en kunnen er zomaar enkele verrassingen komen. Een nog amper genoemde manier om te winnen in Sanremo is door weg te poefen in de lastige afdaling van de Poggio. Typisch een klusje voor durfals als Lucinda Brand en Cédrine Kerbaol. Wie weet kan kunnen ze het hooggeëerde publiek nog eens trakteren op een mooi circusnummer, om daarna naar de overwinning te snellen.
Weer en TV
Het is zaterdag waarschijnlijk prima koersweer tijdens Milaan-San Remo met een afwisseling van zon en stapelwolken. Er is een kleine kans op een lokale bui. De middagtemperatuur ligt in San Remo rond de vijftien graden.
Langs de kust staat zaterdagmiddag een matige wind (windkracht 3 of 4) uit het zuidoosten tot oosten. De renners zullen de wind in de tweede helft van de rit, vanaf Genua, dus vaak vanaf links of schuin(links)achter hebben.
In tegenstelling tot de mannenwedstrijd, wordt de vrouwenkoers niet volledig in beeld gebracht, maar als het er echt om spant aan het einde van de wedstrijd natuurlijk wel. De koers is vanaf 12.30 uur te volgen via Eurosport 1 en HBO Max. Bekijk de exacte uitzendtijden in onze tv-gids Wielrennen op TV.
Om te reageren moet je ingelogd zijn.