Voorbeschouwing: Dwars door Vlaanderen 2026 – Zijn we opnieuw getuige van een ‘wereldwonder’?
Drie tegen één, en toch won Neilson Powless in 2025 - foto: Fotopersburo Cor Vos
woensdag 1 april 2026 om 13:00

Voorbeschouwing: Dwars door Vlaanderen 2026 – Zijn we opnieuw getuige van een ‘wereldwonder’?

Voor wielerliefhebbers is het aftellen naar de Ronde van Vlaanderen nu echt begonnen. In de woensdag voor de Hoogmis staat er nog een laatste ’testwedstrijd’ op het programma, al is Dwars door Vlaanderen natuurlijk veel meer dan een generale repetitie voor de Ronde. Wie komt er in deze kasseiklassieker als winnaar uit de strijd? WielerFlits blikt vooruit!

Historie


Laatste editie

Voor de start van de 79ste editie van Dwars door Vlaanderen konden we – bij afwezigheid van alleenheersers Mathieu van der Poel en Tadej Pogacar – geen uitgesproken favoriet aanwijzen. Voor de concurrentie was het een uitgelezen kans om nog eens te scoren in het klassieke werk. Zo ook voor Visma | Lease a Bike. Het Nederlandse WorldTeam drukt altijd haar stempel op het voorjaar, maar tot die bewuste Dwars Door Vlaanderen lukte dat niet.

In de Omloop Het Nieuwsblad, Kuurne-Brussel-Kuurne, Strade Bianche, Milaan-San Remo, de E3 Saxo Classic én Gent-Wevelgem slaagde de ploeg er niet in om de koers naar haar hand te zetten. Laat staan te winnen. Maar op die woensdagmiddag in april was de geelzwarte formatie vastberaden om een vertrouwensboost op te doen voor De Ronde.

Na wat schermutselingen in de eerste paar koersuren, nam Visma | Lease a Bike eindelijk de koers in handen. Richting Berg Ten Houte nam Edoardo Affini de kop, met Wout van Aert, Matteo Jorgensen en Tiesj Benoot in zijn wiel. De Italiaan kletste een verschroeiende versnelling uit zijn machtige dijen, waarna Dylan van Baarle – die in het vierde wiel zat – het tempo naar eigen zeggen niet kon volgen en een gat liet vallen.

Demonstratief reden de drie mannen van Visma | Lease a Bike (na de laatste krachtsinspanning van Affini) weg bij de rest van het peloton, om binnen een mum van tijd de vroege vluchters op te rapen. Slechts één aanvaller bleek in staat om de gele wervelwind te volgen: Neilson Powless. Maar, de Amerikaan leek als eenling rijp voor de sloop. Kanonnenvoer voor aasgieren Van Aert, Jorgenson en Benoot. Dat kon toch niet meer misgaan, zou je denken, en tóch ging het mis.

Tot ieders verbazing besloot Visma | Lease a Bike zijn overtal niet uit te spelen op weg naar Waregem, maar vol de (sprint)kaart van Van Aert te trekken. De normaal zo altruïstische Belg wilde dit keer per se winnen, gezien zijn voorgeschiedenis in Dwars door Vlaanderen. Het was ook geen onlogische gedachte: in 99 van de honderd gevallen zou Van Aert een sprint tegen Powless winnen.

Een verslagen Van Aert moet het allemaal even verwerken – foto: Cor Vos

Maar er is nog altijd een verschil tussen werkelijkheid en een op papier geldende wetmatigheid. Ook in de koers. Gelukkig maar. Van Aert trok zijn spurt na een voorbeeldige lead-out van zijn twee ploeggenoten op gang, maar het was de normaal veel tragere Powless die met enkele ferme lendenrukken voor een sensatie zorgde.

Een dolblije Powless, Van Aert met het hoofd gebogen, Benoot die de hand voor zijn helm slaat en het stoom wat uit de oren komt van Matteo Jorgenson: dé finishfoto van het jaar werd geschoten op de Verbindingsweg in Waregem.

Parcours

De renners die woensdag zullen deelnemen aan Dwars door Vlaanderen, zullen voor weinig verrassingen komen te staan, al zijn er wel twee nieuwe hindernissen opgenomen in het parcours. Maar daarover later meer. De renners vertrekken ook dit jaar weer vanuit Roeselare.

In de eerste zeventig kilometer zal er waarschijnlijk nog niet veel gebeuren – de vlakke wegen in acht genomen – maar als het peloton een eerste keer door finishplaats Waregem trekt en vervolgens Oudenaarde bereikt, begint de kassei- en klimpret. De eerste helling die de renners voorgeschoteld krijgen, is een nieuwkomer: de Hellestraat. Dit is niet de enige nieuwe scherprechter, want op 77 kilometer van de finish wacht ook nog de Onderbossenaarstraat. Dit is een flank van de Taaienberg, met een lange uitloper.

Opnieuw geen Kanarieberg
Zoek niet langer naar de Kanarieberg in het parcours van Dwars door Vlaanderen. De organisatie vindt de afdaling richting de klim te gevaarlijk om deze weer op te nemen in de route. De verandering werd vorig jaar al doorgevoerd naar aanleiding van de zware val van Wout van Aert in de editie van 2024, waarbij de Belg zijn sleutelbeen, borstbeen en zeven ribben brak.

“Na de val hebben we een evaluatie gemaakt met Flanders Classics”, liet voorzitter Pavel Desmet destijds weten aan Het Nieuwsblad. “Het wielrennen verandert. Voorbereidingskoersen bestaan niet meer. In alle wedstrijden wordt tegenwoordig met het mes tussen de tanden gekoerst. Daarom hebben we besloten om het parcours te wijzigen om de veiligheid nog te verbeteren.”

De wedstrijd zal naar verwachting opnieuw losbarsten in de Vlaamse Ardennen. Ten zuiden van Oudenaarde koersen de renners zo’n tachtig kilometer door de Vlaamse heuvels en dan weten de diehard wielerliefhebbers wel wat er op het menu staat. Wanneer het peloton Markedaal binnenrijdt, zal de koers echt losbarsten, met twee keer Berg Ten Houte, Côte de Trieu, Hotond en de kasseien van de Mariaborrestraat.

Vlak voor de laatste doorkomst in Oudenaarde volgt nog de Eikenberg. Dit is zeker niet de laatste helling, want op weg naar Waregem – op de lokale ronde rondom de finishplaats – moeten de coureurs nog tweemaal over de Nokereberg (van twee kanten), over de wegen die we zo goed kennen uit Nokere Koerse. Met daarna ook de kasseien van DoornHuisepontweg en (tot twee keer toe) Herlegemstraat. De laatste kilometers gaan in licht dalende lijn richting de gekende finish in Waregem.

Alle hindernissen in Dwars door Vlaanderen 2026

Hellingen
1. Hellestraat (1200 meter à 5,2%, maximaal 10%)
2. Volkegemberg (1100 meter à 4,8%, maximaal 10%)
3. Berg Ten Houte (1100 meter à 6%, maximaal 21%)
4. Knokteberg-Trieu (1100 meter à 7%, maximaal 11,8%)
5. Hotond (1200 meter à 3,1% maximaal 5%)
6. Onderbossenaarstraat (1400 meter à 5,3%, maximaal 10,7%)
7. Berg Ten Houte (1100 meter à 6%, maximaal 21%)
8. Knokteberg-Trieu (1100 meter à 7%, maximaal 11,8%)
9. Hotond (1200 meter à 3,1% maximaal 5%)
10. Eikenberg (1200 meter à 5,2%, maximaal 10%)
11. Nokereberg – (400 meter à 5,3%, maximaal 6,2%)
12. Nokereberg – (1100 meter à 3,5%, maximaal 5,9%)

Kasseistroken
1. Holleweg – 600 meter
2. Mariaborrestraat – 2400 meter
3. Mariaborrestraat – 2400 meter
4. Doorn – 900 meter
5. Huisepontweg – 1600 meter
6. Herlegemstraat – 800 meter
7. Herlegemstraat – 800 meter

BE flagDwars door Vlaanderen

Datum
woensdag 1 april 2026
Categorie
1.UWT|Men Elite
Afstand
184.6 KM
Tijden
11:55 - 16:05
Start
BE flagRoeselare
Finish
BE flagWaregem

Favorieten

Vier dagen voor de Vlaamse Hoogmis zullen heel wat renners Dwars door Vlaanderen beschouwen als een laatste test voor de Ronde. Als een ideale testcase om te zien hoe het nu met de benen is, en of ze aankomende zondag ook daadwerkelijk winstambities mogen koesteren. Maar, door Dwars door Vlaanderen te omschrijven als een voorbereidingskoers, doen we deze mooie wedstrijd eigenlijk tekort.

Deze altijd uitdagende eendagskoers door de Vlaamse Ardennen kan immers bogen op een rijke geschiedenis, memorabele edities en smakelijke verhalen/anekdotes. Wie een blik werpt op de erelijst, weet genoeg. Je wint niet ‘zomaar’ deze in 1945 ontstane wielerkoers. Vraag dat maar aan Walter Godefroot, Jan Raas, Eric Vanderaerden, Johan Museeuw, Andrei Tchmil, Tom Boonen, Niki Terpstra en Mathieu van der Poel

Deze wielergrootheden stonden ooit eens (of zelfs meerdere keren) op het hoogste schavotje van Dwars door Vlaanderen. Om maar te zeggen: het is een koers die niet misstaat op een ieders palmares. En als we kijken naar het deelnemersveld voor de komende editie van DDV, dan is er een meer dan gerede kans dat een grote naam zich in het bovenstaande rijtje met kleppers zal fietsen.

Zien we Wout van Aert ook zo lachen na afloop? – foto: Fotopersburo Cor Vos

Zo komt Visma | Lease a Bike met niemand minder dan Wout van Aert aan het vertrek in Roeselare. En dat is in zekere zin opvallend, want de Belg heeft niet bepaald mooie herinneringen aan deze wedstrijd. Je zou zelfs kunnen stellen dat Dwars door Vlaanderen hem al de nodige trauma’s heeft opgeleverd. Twee jaar geleden was er de zware val in aanloop naar de Kanarieberg (weg voorjaar) en twaalf maanden geleden verloor hij een sprint die hij nooit kon en mocht verliezen van Neilson Powless. Kortom: Van Aert heeft nog wel een appeltje te schillen met deze koers.

Neemt de Vlaamse wielerheld sportieve revanche door dit keer wél als eerste over de streep te komen in Waregem? De vorm is zeker aanwezig en zijn ploeg is sterk genoeg om de koers te dynamiteren of te controleren. Voor de 31-jarige Kempenaar draait het natuurlijk vooral om die heilige wielerweek met de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix – zijn twee hoofddoelen van het voorjaar – maar een zege in Dwars door Vlaanderen kan hem weleens het laatste beetje vertrouwen geven, dat nodig is om straks tegen Tadej Pogacar en Mathieu van der Poel te kunnen opboksen.

Van Aert is de meest in het oog springende naam binnen de selectie van Visma | Lease a Bike, maar is zeker niet de enige kopman. Mocht de wedstrijd eindigen in een sprint van een wat grotere groep – wat in Dwars door Vlaanderen altijd een reëel scenario is – dan heeft de ploeg met het Britse goudhaantje Matthew Brennan misschien wel de topfavoriet in huis. En laten we ook oud-winnaar Christophe Laporte en Per Strand Hagenes (runner-up in de E3) niet vergeten.

Mads Pedersen won nog niet eerder in Waregem – foto: Fotopersburo Cor Vos

In Dwars door Vlaanderen is het altijd de vraag of de klassiekerspecialisten het verschil kunnen maken in de heuvelzone. Of worden deze renners in de vlakkere kilometers richting Waregem weer opgeslokt door ploegen, die aansturen op een sprint? Mads Pedersen is nu zo’n renner die in beide scenario’s kan zegevieren. De Deen zal in de heuvelzone maar wat graag willen meekoersen, maar mocht de race na een redelijk tam verloop eindigen in een sprint, dan blijft hij met zijn rappe benen een meer dan gevaarlijke klant. Als hij tenminste hersteld is van zijn ziekte.

Wie ook met meerdere koersscenario’s overweg kan, is Jasper Philipsen. We kennen de Belg natuurlijk vooral als topsprinter, maar de Limburger beschikt tevens over de PK’s om een eventuele schifting te overleven en op een andere – meer onconventionele manier – de koers naar zijn hand te zetten. Zijn podiumplaatsen in Parijs-Roubaix en winst in Milaan-San Remo zeggen genoeg. Na zijn recente zege in Flanders Fields, zit het met zijn zelfvertrouwen wel snor!

Bij afwezigheid van Mathieu van der Poel (die zich volledig richt op de Ronde) lijkt Philipsen de uitgesproken kopman, al houden we ook zeker rekening met een uitschieter van Tibor Del Grosso. De talentvolle Nederlander – vorig jaar al zesde in Waregem – kan wellicht profiteren van zijn rol binnen de ploeg. Als de beoogde afmaker is Philipsen misschien de ideale bliksemafleider voor zijn jongere ploegmaat.

Jasper Philipsen: wachten of aanvallen? – foto: Fotopersburo Cor Vos

Wie we ook niet uit het oog mogen verliezen bij een (eventuele) groepssprint, zijn Paul Magnier (Soudal Quick-Step), Arnaud De Lie (Lotto-Intermarché), Jonathan Milan (Lidl-Trek), Biniam Girmay (NSN Cycling), Tobias Lund Andresen (Decathlon CMA CGM), Milan Fretin (Cofidis), Søren Waerenskjold (Uno-X Mobility), Lukáš Kubiš (Unibet Rose Rockets) en Luke Lamperti (EF Education-EasyPost).

Toch lijkt er voor het gros van deze snelheidsduivels weinig hoop, want voor de laatste groepssprint moeten we alweer terug naar de editie van 2016. Dat jaar was Jens Debusschere de snelste na een sprint van een dertigtal renners. Kortom, we neigen toch meer naar een scenario waarin de aanvallers aan het langste eind zullen trekken. Er staan in ieder geval genoeg smaakmakers aan de start om de wedstrijd van peper en zout te voorzien.

Florian Vermeersch maakt dit voorjaar indruk – foto: Fotopersburo Cor Vos

De eerste naam die ons te binnenschiet, is die van Florian Vermeersch, die al het hele voorseizoen goed op dreef is en bij afwezigheid van wereldkampioen Tadej Pogacar zijn eigen kans mag gaan. Zijn ploeg UAE Emirates XRG brengt zoals altijd meerdere toppers bijeen, met ook Nils Politt en toptalent Antonio Morgado. De Portugees is eigenlijk helemaal geen liefhebber van kasseien, maar dat neemt niet weg dat hij bijzonder hard over de keien kan vlammen.

INEOS Grenadiers zal – ondanks de aanwezigheid van Sam Welsford – ook niet aansturen op een sprint en het met Filippo Ganna, Magnus Sheffield en Joshua Tarling juist over een aanvallende boeg gooien. Ze kunnen het wellicht op een akkoordje gooien met Red Bull-BORA-hansgrohe, want met Laurence Pithie en de broers Mick en Tim van Dijke in de ploeg, kun je de koers maar beter hard maken.

We zijn ook zeer benieuwd wat de Franse puncheur Romain Grégoire (Groupama-FDJ United) kan uitrichten in een koers als Dwars door Vlaanderen. En of Dylan van Baarle – nota bene een voormalig winnaar van deze koers – nog eens uit zijn slof kan schieten in dienst van Soudal Quick-Step. Wie inmiddels ook wel snakt naar succes, is Matej Mohoric (Bahrain Victorious), die na een teleurstellend 2025 uit is op sportief eerherstel.

Geef hardrijder Alec Segaert geen tien meter – foto: Fotopersburo Cor Vos

In de rij met outsiders zetten we – tot slot – Jenno Berckmoes (Lotto-Intermarché), Daan Hoole, Stan Dewulf (Decathlon CMA CGM), Lewis Askey (NSN), Ivan García Cortina, Carlos Canal (Movistar), Alec Segaert (Bahrain Victorious), Davide Ballerini, Alberto Bettiol (XDS Astana), Jonas Abrahamsen (Uno-X Mobility), Alexis Renard (Cofidis), Rick Pluimers, Luca Mozzato (Tudor) en Aimé De Gendt (Pinarello-Q36.5).


Weer en TV

Woensdag blijft het (klop, klop) volgens de laatste weersvoorspellingen nagenoeg droog. De temperatuur stijgt in de middaguren naar een graad of elf. De wind (2 tot 3 Beaufort) komt uit het noorden.

Dwars door Vlaanderen is ook dit jaar weer te zien op Sporza (VRT1), Eurosport 1 en via HBO Max. Bekijk alle tv-zenders en uitzendtijden in onze tv-gids Wielrennen op TV.


Om te reageren moet je ingelogd zijn.