Waarom tóch het verrassende Caja Rural-Seguros RGA naar de Tour de France 2026 gaat
Jaume Guardeño, Jakub Otruba en Alex Molenaar - foto: fotopersburo Cor Vos
vrijdag 30 januari 2026 om 17:00

Waarom tóch het verrassende Caja Rural-Seguros RGA naar de Tour de France 2026 gaat

Analyse Voor de grote fanschare van Unibet Rose Rockets werd het nieuws donderdagavond al ingemasseerd, maar kwam de klap vrijdag toch bikkelhard aan: het Franse ProTeam van Nederlandse origine krijgt geen wildcard voor de Tour de France 2026. Tot onbegrip van velen is de keuze voor het laatste ticket gevallen op Caja Rural-Seguros RGA. WielerFlits analyseert waarom.

De voor’s
Het aantal wildcards dat door de UCI vorig jaar werd opgerekt van vier naar vijf, het in oktober op het laatste moment promoveren van Uno-X Mobility, de gegarandeerde wildcard die Tudor Pro Cycling, Pinarello-Q36.5 en het Franse Cofidis voor 2026 behaalden, de fusie tussen Lotto en Intermarché-Wanty, het verdwijnen van Arkéa-B&B Hotels, het aantrekken van voormalig ritwinnaars uit de Tour de France als Dylan Groenewegen, Wout Poels en Victor Lafay, het hebben van een Franse ProTeam-licentie én het feit dat de ASO sinds Amaya Seguros in 1991 geen Spaans team van het tweede niveau uitnodigde.

Dylan Groenewegen en Marcel Kittel – foto: Joren Benjamins/Unibet Rose Rockets – Dylan Groenewegen/Marcel Kittel

Al deze argumenten spraken in het voordeel van Unibet Rose Rockets om naast TotalEnergies de voornaamste aanspraak op de tweede wildcard voor de Tour de France 2026 te maken. De laatste maanden heeft WielerFlits die aanloop in meerdere artikelen gekaderd. Maar toch zijn The Rockets er niet bij. Zoals wij eerder schreven, waren er twee worst-case-scenario’s die de ploeg van Bas Tietema, Josse Wester en Devin van der Wiel konden tegenzitten: óf de ASO zou maar één vrije wildcard uitdelen aan TotalEnergies, óf een Spaans ProTeam zou met het tweede ticket aan de haal gaan. Dat laatste is nu dus gebeurd.

De tegen’s
De keuze voor Caja Rural-Seguros RGA valt te verantwoorden. In een ver verleden reden de groenhemden al de Tour. Tussen 1987 en 1989 drie keer, om precies te zijn. Nota bene de Nederlandse sprinter Mathieu Hermans won voor hen zelfs een etappe. Daarnaast is de start van de Tour komende zomer in Barcelona, na Madrid de tweede grote stad van Spanje. Maar bovenal: Caja Rural-Seguros RGA behoort al járen tot het peloton en heeft een bewezen stabiele basis. Dat is voor de ASO vaak belangrijk. Unibet Rose Rockets reed in 2023 pas hun eerste wedstrijd. Toch was het geloof en vertrouwen bij Tietema en co de laatste maanden hoog.

Sportief gezien heeft Caja Rural-Seguros RGA een sterker trackrecord. Op de driejarenranking van de UCI (2023-2025) voor het verdelen van de WorldTour-licenties, eindigde de Spaanse ploeg op plek 25. Daarmee zijn ze het eerste ProTeam van de zeven formaties die zich plaatsten voor een wildcard in 2026, waarmee ze dus ook (ver) boven de Unibet Rose Rockets staan. Zij werden op de driejarenranking 31e met meer dan de helft minder punten dan Caja Rural-Seguros RGA. Dat is overigens ook logisch, omdat Tietema en co dus pas in 2023 hun ploeg lanceerden én het eerste seizoen op Continental-niveau reden.

ES flagCaja Rural - Seguros RGA 2026

UCI ProTeam
Caja Rural - Seguros RGA
NationaliteitES flagSpain
UCI CodeCJR
Sinds1971
FietsMMR
Renners26
Team Ranking#23

De Giro?
De grote droom van Tietema en co is dus uiteengespat. In 2023 zetten ze een deelname aan de Tour de France 2026 als stip op de horizon. Ze zijn gestrand in het zicht van de haven. Toch betekent het niet dat ze dit jaar géén grote ronde zullen rijden. Omdat Cofidis hun gegarandeerde wildcard voor de Giro d’Italia heeft ingeleverd, krijgt organisator RCS Sport een extra te vergeven vrije wildcard. De twee die ze al hadden zullen normaal gesproken altijd naar VF Group-Bardiani CSF-Faizanè en Polti-Visit Malta gaan. De vraag is nu aan welk team de Giro de laatste wildcard gunt.

foto: fotopersburo Cor Vos

Vorige week werd duidelijk dat er achter de schermen gezocht werd naar een oplossing om álle zeven ProTeams die in aanmerking komen voor een grote ronde-wildcard in 2026 een kans te geven. De Vuelta a España zat met het probleem dat ze slechts twee vrije wildcards hadden, terwijl er drie Spaanse ProTeams zijn. Nog geen half uur nadat de Tour kenbaar maakte dat Caja Rural-Seguros RGA een wildcard kreeg, maakte Vuelta-organisator Unipublic (die in de portefeuille zit van de ASO) bekend dat Burgos Burpellet BH en Equipo Kern Pharma een wildcard voor de Spaanse grote ronde krijgen.

Vooralsnog lijken op een na alle ProTeams die in aanmerking voor een wildcard ook zeker van zo’n ticket te zijn. Daar rekenen we beide Italiaanse ProTeams voor de Giro ook bij. De enige ploeg die nog het gevoel zal hebben dat ze in de wachtkamer zitten, is Unibet Rose Rockets. Maar niet getreurd. De eerste geruchten dat Unibet Rose Rockets mogelijk een kans maakt op de Giro, kwamen anderhalve week geleden al bij ons binnen. Nadat ze vrijdag misgrepen voor de Tour, lieten ingewijden langs meerdere kanten meteen aan ons weten dat RCS bereid is hun laatste vrije wildcard aan The Rockets toe te vertrouwen. Bella Ciao!

Om te reageren moet je ingelogd zijn.